معرفی سرکنسول
اخبار > نشست خبری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات

چند روزی است که جمهوری اسلامی ایران دریافت وثیقه برای صدور ویزا برای شهروندان افغانستان را حذف کرده، اما شایعاتی در میان مردم وجود دارد که گویا با برداشتن وثیقه، مواردی چون گرفتن سند زمین، گرفتن پاسپورت در مرز و دادن برگه‌ی تردد، افزایش هزینه ویزا، موقتی بودن این خدمات و یا دادن ویزا به شرط دریافت دعوت‌نامه از ایران، جایگزین شده است. اما سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات ضمن رد تمام این موارد می‌گوید که خدمات حذف شده، دائمی است و زمانی برای آن تعیین نشده است.

"محمود افخمی رشیدی"، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات صبح روز گذشته در یک نشست خبری در مقر این سرکنسولگری در مورد مسائل مختلفی چون خدمات کنسولی، بیمه، شایعاتی مبنی بر ارائه خدمات کنسولی، حضور داعش در افغانستان و تصمیم ایران در این باره، خط آهن هرات ـ خواف و شاهراه میل ۷۸فراه صحبت کرد.

او ابتدا به شایعات موجود در میان مردم در مورد حذف وثیقه برای دریافت ویزا و سخت‌گیری‌های به وجود آمده سخن گفت و ضمن رد تمام شایعات ذکر شده، تأکید کرد که حذف برخی از موانع برای سفر شهروندان افغانستان به ایران، برای سهولت بیشتر این شهروندان بوده و اگر قرار باشد مانعی ایجاد شود، چرا این خدمات را حذف کرده‌اند!

رشیدی گفت که وثیقه برای همیشه از روند گرفتن ویزا حذف شده است.

افخمی در قسمت دیگری از سخنانش به سهولت‌های ایجاد شده از سوی ایران برای شهروندان افغانستان در روند اخذ ویزا اشاره کرد و گفت که ایجاد سیستم اینترنتی برای اولین بار باعث شد تا مردم بتوانند بدون سرگردانی از هر منطقه، برای گرفتن ویزا درخواست بدهند.

وی گفت: "در دومین اقدامی که انجام دادیم، افزایش چشم‌گیر خدمات کنسولی بود. قبلا به خاطر برخی از محدودیت‌ها، سیاست‌های انقباظی داشتیم و اکنون این سیاست‌ها برداشته شده است".

این دیپلمات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران یادآور شد که سقف صدور ویزا را نیز افزایش داده‌اند.

این در حالی است که چندی قبل هم گواهی سلامت(آزمایش خون) برای دریافت ویزا، از این روند حذف شد. افخمی در این مورد نیز گفت که با تمام حواشی و انتقال بیماری‌های واگیردار، این مورد به صورت دائمی حذف شده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات تأکید کرد که وثیقه نیز برای همیشه از روند اخذ ویزا حذف و دیگر هیچ مانعی برای گرفتن روادید وجود ندارد.

وی در مورد این شایعه که برای صدور ویزا، باید از ایران فکس بیاید و شخص پس از دریافت آن، اقدام به گرفتن ویزا کند نیز این موضوع را رد کرد و گفت: "ما یک ملت هستیم و دیگر نیازی به چنین دعوت نامه هایی نیست".

افخمی تأکید کرد که ثبت نام اینترنتی و داشتن پاسپورت معتبر نیاز است".

عقب نشینی دیوار سرکنسولگری ایران در هرات
سرکنسول ایران در هرات می‌گوید که آنان از ابتدا هم برای عقب نشینی دیوار سرکنسولگری اعلام آمادگی کرده‌اند، اما چون ملک هر کشور به عنوان خاک آن به شمار می‌رود، بحث واگذاری، ایجاد و سلب باید بر اساس قانون انجام شود.

وی افزود: به خاطر این‌که فرآیند خدمات کنسولی حفظ و پروتکل‌های بین‌المللی رعایت شود، لازم است تا بین دو دولت تفاهم‌نامه‌ای صورت بگیرد تا دیوار سرکنسولگری عقب‌نشینی کند.

این مقام همچنین گفت، برای این‌که زمان از دست نرود و در بحث عقب‌نشینی خللی ایجاد نشود، براساس مجوزی که گرفته‌اند، از آغاز سال جاری ساخت و ساز مکان جدید خدمات کنسولی را آغاز کرده‌اند.

وی همچنین یادآور شد که مذاکراتی در زمینه‌ عقب‌نشینی انجام شده، پیش‌نویس‌هایی هم به امضاء رسیده و منتظر امضای تفاهم‌نامه‌ هستند.

شرکت‌های بیمه باید پاسخگو باشند
افخمی می‌گوید که گرفتن بیمه برای وسایل نقلیه در تمام دنیا اجباری است و شرکت‌های بیمه‌ طبق توافقی که با دولت افغانستان داشته‌اند، حق بیمه دریافت کرده و باید در قبال آن تا سقف ۱۰هزار یورو خدمات پرداخت کنند.

او گفت که مردم باید بدانند که بیمه باید پاسخگو باشد و اگر پاسخگو نبود، آنان(مسوولین سرکنسولگری ایران) وظیفه دارند تا پیگیری کنند.

خدمات کنسولی به متخلفین تعلق نمی‌گیرد
در این میان، کسانی هستند که پس از ورود قانونی به کشور ایران، خروج قانونی ندارند، به گفته سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات، این افراد متخلف شمرده شده و دیگر به آنان ویزا داده نمی‌شود.

افخمی می‌گوید که مشخصات این افراد در بانک ‌اطلاعاتی ثبت است و اگر برای ویزا مراجعه کنند، چون خروج غیرقانونی داشته‌اند، دیگر به آنان ویزا داده نخواهد شد.

ازدحام بیش از حد مردم جلوی سرکنسولگری برای گرفتن ویزا
یکی دیگر از مشکلاتی که مردم در حوزه غرب با آن مواجه هستند و تهدیدات امنیتی نیز وجود دارد، ازدحام بیش از حد مقابل سرکنسولگری ایران برای گرفتن ویزا و یا انجام امور کنسولی است. شهروندان هرات می‌گویند که باید از تجمع مردم در چنین مکانی جلوگیری شود.

سرکنسول ایران در هرات پیرامون این مشکل گفت که آن ها در خصوص تجمع بیش از حد در برابر سرکنسولگری، با دو مشکل مواجه هستند؛ ابتدا ساز و کار مناسبی که بتوانند خدمات کنسولی را به جمعیت زیادی ارائه بدهند، ندارند و راحت ترین کار این است که سقف خدمات کنسولی را محدود نمایند، اما به خاطر عرضه و تقاضا، مجبور شده اند تمام ظرفیت ها را کار بگیرند.

از سوی دیگر، به گفته وی، از بحث ناامنی و تهدیدات به خاطر تجمع در برابر سرکنسولگری ایران در هرات نیز ابراز نگرانی دارند و مقام های محلی هم تلاش کردند تا امنیت نسبی را در این منطقه فراهم کنند.

افخمی تأکید کرد که باید به سمت روان تر کردن خدمات سرکنسولگری حرکت کنند.

وی در مورد علت زیاد شدن جمعیت در برابر سرکنسولگری هرات در روزهای اخیر گفت: کسانی که قبلا در سایت ها ثبت نام کرده و فرم گرفته بودند، اما هزینه وثیقه را نداشتند، به دنبال پول بودند تا ضمانت را تهیه کنند، اما وقتی که وثیقه حذف شد، مردم هجوم آوردند.

در این زمینه سرکنسول ایران در هرات گفت: "دو راه داریم؛ یک راه این است که باید تاریخ به روز باشد؛ یعنی هر فرد سر موعد مقرر شده، مراجعه کند. اما از سوی دیگر، شرایط ناامنی در مناطق مختلف را درک می کنیم، به همین دلیل به کسانی که با تأخیر مراجعه می کنند، پاسخگو هستیم".

با این وجود، وی تأکید کرد که در حال حاضر پذیرش فعلا بر اساس موعد مقرر است؛ یعنی متقاضیان ویزا فقط باید در روزی که تعیین شده، مراجعه کنند.

اما در مورد برای کسانی که موعدشان گذشته و مراجعه کرده اند، به گفته افخمی، غرفه ای ایجاد کرده اند تا به آنان نوبت دهی کنند.

افخمی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک بتوانند این پروسه را ساماندهی کنند تا از تجمع زیاد مردم در مقابل سرکنسولگری جلوگیری شود.

به گفته وی، نگرانی ها با مقام های ارشد هرات در میان گذاشته شده و آنان نیز به دنبال حل این مسأله هستند.

نگرانی از حضور داعش در افغانستان
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات در مورد حضور داعش در افغانستان نیز گفت: "داعش در یک ائتلاف صادقانه در عراق و سوریه از بین رفت و طبیعتا عناصری از این گروه به دنبال فرصتی هستند تا به بعضی از کشورهای مستعد ورود پیدا کنند".

به گفته وی، تحلیل ها حاکی از آن است که افغانستان یکی از کشورهای مستعد برای حضور این عناصر است.

افخمی خاطرنشان کرد: "در ملاقات های مختلفی که با مقام های عالی رتبه افغانستان داشتیم، از این موضوع ابراز نگرانی کردیم. اعلام آمادگی کردیم که در کنار دولت افغانستان و براساس درخواست ها و صلاح دیدهای دولت افغانستان، در این پروسه همکاری داشته باشیم".

امیدواریم در آینده نزدیک شاهد افتتاح خط آهن هرات ـ خواف باشیم
این دیپلمات بلندپایه ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد راه آهن هرات ـ خواف که از سال ها قبل از کمک های بلاعوض ایران به افغانستان کلید خورد، اما نهایی شدن آن طولانی شده است، گفت: "با ساخت این راه آهن، افغانستان از خشکی خارج و به دریاهای آزاد وصل می شود".

وی با بیان این که از خواف ایران تا شهرستان غوریان هرات، ۱۹۱کیلومتر طول دارد، گفت: "تلاش می کنیم تا این پروسه به پایان برسد، اما با مشکلات مختلفی مواجه شده ایم؛ مشکلات فنی، مشکل تأمین نیازمندی های راه آهن، تردد پرسنل و کارمندان، هماهنگی های منطقه ای، ناامنی و دیگر مشکلات، اما تلاش داریم به هر شکل ممکن این پروسه به پایان برسد".

افخمی خاطرنشان کرد که حدود ۱۱۰کیلومتر از این راه آهن ساخته شده و مقدار باقی مانده که جزء تعهد ایران است، انجام خواهد شد. اکنون در حال ساختن ایستگاه جینو هستیم و امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد افتتاح خط آهن هرات ـ خواف باشیم.

اقدامات اولیه احداث جاده میل ۷۸تا فراه آغاز شده است
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مورد جاده میل ۷۸تا شهر فراه نیز گفت که این جاده ۱۲۵کیلومتر طول دارد و اقدامات اولیه آن آغاز شده است.

به گفته وی، راننده ها استانداردها را رعایت نمی کنند و چند بار که جاده خراب شد، مجددا بازسازی شده است. هم اکنون نیز مهندسین ما در حال کار هستند تا گذرگاه مرزی دیگری از فراه به هرات وصل شود.

۲۵۰استاد دانشگاه را بورسیه کردیم/ ۲۰هزار دانشجوی افغانستانی در ایران تحصیل می کنند
محمود افخمی رشیدی در مورد مشترکات و کارهای فرهنگی میان دو کشور گفت که مشترکات فرهنگی دو کشور ایجاب می کند که اقداماتی در این زمینه انجام شود. بر اساس تفاهمی که با دولت افغانستان داریم، امسال حدود ۲۵۰تن از اساتید دانشگاه را به شکل بورسیه به ایران فرستادیم. در تمام مقاطع تحصیلی به کسانی که تمایل دارند، بورسیه می دهیم و این روند ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر حدود ۲۰هزار نفر از دانشجویان افغانستانی در ایران در حال تحصیل هستند.

این دیپلمات بلندپایه ایران در افغانستان گفت که در بحث فرهنگی، برای اقناع مراکز فرهنگی و دانشگاه ها، اهدای کتب و اقلام دیگر را داشته اند و همچنین به منظور ارتقاء سطح آموزشی معلمین تاکنون چند کارگاه آموزشی برای معلمین در هرات برگزار شده تا معلمین با شیوه های روز در حوزه آموزش آشنا شوند.

وی خاطرنشان کرد که با همکاری مقام های محلی در هرات در صدد آن هستند تا کمیته فرهنگی میان دو استان هرات و خراسان رضوی تشکیل دهند و بر اساس همین تعاملات فرهنگی، به دنبال آن هستند که اتاق های فرهنگی در هرات و مشهد فعال شود و پروتکل های اولیه تهیه شده را اجرایی نمایند.

این در حالی است که هفته گذشته سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر هرات با انتشار بیانیه ای گفته بود که پس از حذف آزمایشات پزشکی، این بار و در آستانه سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، شاهد اقدام مهم دیگر، یعنی حذف وثیقه از متقاضیان ویزای جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۱۰بهمن ۱۳۹۶می باشیم.

 


١٦:١٨ - 1396/11/16    /    شماره : ٣٥٤٥٣٢    /    تعداد نمایش : ١٠٦١خروج
ساعات كار اداري |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر