معرفی سرکنسول
اخبار > سرکنسول ایران در هرات: مذاکرات برای عقب‌نشینی دیوار سرکنسولگری ادامه دارد/ فرود بالگرد ایرانی در فراه صحت ندارد


  چاپ        ارسال به دوست

سرکنسول ایران در هرات: مذاکرات برای عقب‌نشینی دیوار سرکنسولگری ادامه دارد/ فرود بالگرد ایرانی در فراه صحت ندارد

به گزارش رسانه ها محمود افخمی رشیدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات طی مصاحبه مطبوعاتی پیرامون پروسه‌ عقب نشینی دیوار سرکنسولگری در هرات اظهار داشت: ایران در سخت‌ترین شرایط در کنار مردم افغانستان بوده و هست و همیشه به دلیل شکوفایی اقتصادی، توسعه‌ شهری و بهبود وضع زندگی مردم و حکومت‌داری خوب با دولت و مردم افغانستان همراه بوده‌ است.

سرکنسول ایران در هرات ضمن اشاره به اینکه ایران از آغاز مراحل ابتدایی عریض‌سازی خیابان خواجه علی موفق که این نمایندگی در آن قرار دارد با این طرح کاملا موافق بوده و با ادارات مربوطه همکاری کرده‌ است، گفت: بر اساس توافقات بعمل آمده و موافقتنامه‌های بین‌المللی، عقب نشینی مقداری از زمین‌های ملکیت ایران باید بر اساس این اصول صورت گیرد و در همین خصوص از مدتی پیش گفتگوها بین مسئولان دو کشور ادامه دارد.

تسهیلات لازم کار به دلیل انجام پروسه عقب نشینی

افخمی رشیدی با اشاره به اینکه به دلیل تسهیلات لازم کار به دلیل انجام پروسه عقب نشینی باید مذاکرات نتیجه بخشی بین مسئولان انجام شود، تصریح کرد: هنوز این گفت‌وگوها به نتیجه نرسیده اما این نمایندگی به خاطر سرعت بخشیدن به این موضوع کار ساختمان سازی را در عقب دیوار سرکنسولگری و پس از لحاظ کردن مقدار زمینی که قرار است پس از به ثمر نشستن مذاکرات صورت گیرد آغاز کرده‌ است.

این دیپلمات ایران در هرات خاطرنشان کرد: تلاش مسئولان دو کشور بر این است که به طرز شایسته و بر اساس تعهدات بین‌المللی این اتفاق صورت گیرد.

فرود هلیکوپتر در منطقه‌ تحت نفوذ مخالفان مسلح

هفته‌ گذشته نیز یک مقام محلی در ولایت فراه از فرود هلیکوپتری در منطقه‌ تحت نفوذ مخالفان مسلح دولت در شهرستان «قلعه کاه» این ولایت خبرداد که بنا به گفته‌ وی متعلق به  ایران بوده‌ است.

فرماندار «قلعه کاه» بدون ارایه‌ مستنداتی به برخی از خبرنگاران گفته بود که این بالگرد حوالی ساعت ١٢:٣٠ شب گذشته از خاک ایران از مسیر خط مرزی دیکک ولایت فراه، داخل خاک افغانستان شده و در حومه  شهرستان قلعه کاه فرود آمده است.

این مقام محلی گفته بود: هواپیمای مذکور ساعت ٢:٣٠ شب دوباره از همان مسیر به داخل خاک ایران برگشته است و این گفته‌ها از سوی هیچ یک از مسئولان دولتی چه در فراه و چه در پایتخت افغانستان تایید نشد.

 مرزهای افغانستان با ایران مرزهای صلح و دوستی

در همین حال محمود افخمی رشیدی سرکنسول ایران در هرات در واکنش به این اظهارات گفت: مرزهای زمینی و هوایی افغانستان با ایران مرزهای صلح و دوستی دو کشور است و این گفته‌ها که به دلیل بر هم زدن دوستی و برادری دو ملت است جایگاهی در بین مردم و مسئولان پیدا نخواهد کرد.

افخمی رشیدی تصریح کرد: این فضا سازی‌ها باعث ایجاد مشکل در روابط دو کشور می‌شود که باید مسئولان محلی به این مسئله توجه داشته باشند.

تلاش ایران برای تحکیم صلح، ثبات و بازسازی افغانستان

سرکنسول ایران در هرات با بیان این که تمام تلاش دولت ایران برای تحکیم صلح، ثبات و بازسازی افغانستان است و هرگز کشور همسایه‌ بی ثبات به نفع ایران و هیچ دیگری نیست، افزود: ایران با کشور اسلامی افغانستان روابط بسیار خوبی در همه‌ زمینه‌ها دارد و به دلیل بهبود این روابط بارها روسای جمهور دو کشور و مسئولان استان‌های همجوار به کشورهای یکدیگر سفر کرده و امضای توافقنامه‌ها گواه این گفته‌هاست.

 

وی تاکید کرد: دشمنان دو کشور در تلاش در جهت برهم زدن همین دوستی و مودتی هستند که در میان دو کشور اسلامی وجود دارد و آگاهی دو ملت را می‌طلبد تا در این باره دسیسه های دشمنان را شناسایی و خنثی سازند.دانلود فايل : 5.JPG ( 241KB )


١٧:٣٧ - 1396/04/18    /    شماره : ٣٥٤٧٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٣٨خروج
ساعات كار اداري |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر