معرفی سرکنسول
اخبار > افتتاح دوازدهمین نمایشگاه مشترک افغانستان-ایران در هرات


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح دوازدهمین نمایشگاه مشترک افغانستان-ایران در هرات

دوازده همین دور نمایشگاه مشترک اقتصادی افغانستان-ایران با برپایی ۵۰غرفه در تالار آسمان در هرات افتتاح شد.

«محمود افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات طی سخنانی اظهار داشت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی پل ارتباطی میان افغانستان و ایران را افزایش می‌دهند.
آقای افخمی تأکید کرد که تلاش می‌شود تا از طریق برگزاری نمایشگاهها ارتباطات میان بازرگانان هردو کشور برقرار شود و از ظرفیت‌های همدیگر استفاده کنند.

وی بااشاره به شرایط فعلی هرات افزود: شرایط هرات از نظر موقعیت جغرافیایی بسیار مهم و ارزنده است و این یک امتیاز بزرگ برای افغانستان است تا به یک کشور صنعتی تبدیل شود.
ایشان تأکید کرد که با وجود تمام موضوعات، ما در آینده نزدیک شاهد یک هرات پویا خواهیم بود. در نزدیک‌ترین فرصت هرات تبدیل به یک شهر صنعتی خواهد شد.
وی همچنین گفت: از همه می‌خواهم که کمر همت را ببندند و این راه، برای تمام مردم مفید خواهد بود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات خطاب به تاجرین ایرانی گفت که ما باید به دوستان افغانستانی خود کمک کنیم تا تولید کالا را بهتر بسازند.
در عین حال آقای افخمی افزود که پایه‌های ارتباطی بین ایران و افغانستان بسیار قوی است و این ارتباطات می‌توانند به ما اجازه دهند تا در تمامی قسمت‌ها به هم کمک کنیم و دست یکدیگر را بگیریم.
وی خطاب به مردم هرات گفت که ایران از ارائه هر گونه کمک دریغ نخواهد کرد.

محی الدین نوری، معاون والی هرات نیز در این نمایشگاه اظهار داشت: زبان، دین و مذهب ما مشترک می‌باشند که باعث نزدیکی دو کشور گردیده‌است.
وی با ابراز تشکر از ایران گفت که ایران در زمان جنگ‌های داخلی نیز پذیرای مهاجرین افغانستان بوده‌اند.
در عین حال وی تأکید کرد که ما شاهد رخ دادن تحولات بزرگ تجاری در افغانستان و کشورهای منطقه هستیم و باید ازاین تحولات استفاده شود و سرمایه‌گذاری بر محور افغانستان متمرکز گردد.
معاون والی هرات گفت که افتتاح پروژه‌ها باعت مساعد سازی زمینه‌های سرمایه‌گذاری در هرات شده‌است.
 و ولایت هرات نباید تنها محلی برای صادرات و واردات باشد، بلکه باید روی همکاری‌های مشترک در بخش‌های کلان تر فکر کرد.وی گفت که هرات پتانسیل سرمایه‌گذاری در بخش معدن، زراعت و صنعت را هم دارا است.

در همین حال سیرور علاف، مشاور اقتصادی ریاست جمهوری ضمن قدردانی از برگزاری نمایشگاه مشترک اقتصادی، گفت که برگزاری این نمایشگاه فرصت خوبی برای تبادل اطلاعات میان دو کشور می باشد.

ایشان افزود: امیدوارم این برنامه وسیع یک برنامه پربار باشد.
به گفته علاف، این نمایشگاه باعث قوی شدن ارتباطات تجاری میان دو کشور می‌گردد و حالا شرایط افغانستان دگرگون شده و آن ترس‌های قدیم که وجود داشت، حالا نیست.
وی از جمهوری اسلامی ایران خواست که بیاید در کنار تاجرین افغانستان سرمایه‌گذاری کند و حق همسایگی خود را ادا کند.
وی در ادامه حرف‌هایش اظهار کرد که شهرک صنعتی هرات به زودی دگرگون خواهد شد و چهره شهر هرات نیز تغییر خواهد کرد.
وی تأکید کرد که ریاست جمهوری افغانستان خواهان حل مشکلات میان افغانستان و همسایگانش می‌باشد.
«سعد خطیبی» رئیس اتاق‌های تجارت هرات نیز گفت که افغانستان با وجود مشکلات زیاد، رشد چشم‌گیری در قسمت‌های مختلف داشته‌است.
آقای خطیبی بر این باور است که این نمایشگاه می‌تواند باعث ایجاد بستر مناسب برای تجارت و تبادل کالاها، میان تاجرین ایرانی و افغانستانی شود.
به گفته رئیس اتاق‌های تجارت هرات، تاجرین افغانستان از همه کشورها و مخصوصاً کشور دوست و برادر ایران می‌خواهد تا در این قسمت با تاجرین افغانستانی همکاری کنند.
وی در بخشی از سخنانش افزود که تلاش‌های صورت گرفته از جانب هر دو طرف کافی نمی‌باشند، باید این تلاش بیشتر شود .
در این نمایشگاه، میوهای خشک، مواد غذایی، عسل، لوازم خانگی دارویی و ماشین آلات معدنی هر دو کشور برای چهار روز به نمایش گذاشته شده‌است.
در دوازدهمین دور نمایشگاه مشترک اقتصادی ۱۰بازرگان افغانستان و ۴۰بازرگان ایران آخرین دستاوردهای‌شان را به نمایش گذاشته‌اند.


١٤:٤٨ - 1396/09/22    /    شماره : ٣٥٦٦٩٦    /    تعداد نمایش : ١٣٥٩خروج
ساعات كار اداري |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر