گالری
پیوند ها


  چاپ        ارسال به دوست

تفاهمنامه مذاکرات اجلاس همکاری های مشترک دو ولایت هرات و خراسان رضوی امضاء شد

تفاهمنامه در قالب توافقات سه کمیته ی توسعه همکاری های اقتصادی، تجاری، گمرکات، صنعت، حمل و نقل و زراعت؛ کمیته فرهنگی، علمی، آموزشی و درمان (صحت) و کمیته امنیتی و مرزی در ۴۹ بند به امضا محمد آصف رحیمی والی هرات و علی رضا رشیدیان والی خراسان رضوی ایران رسید.

 والیان خراسان رضوی ایران و هرات افغانستان بر تقویت و استفاده از ظرفیت ها و زمینه های بسیار دو طرف برای گسترش مناسبات بویژه در حوزه اقتصاد و تجارت تاکید کردند.
والی خراسان رضوی در پایان سفر سه روز والی هرات و هیات همراه به خراسان رضوی و مشهد الرضا و امضای تفاهمنامه همکاری های مشترک در یک نشست خبری افزود : طی این سفر در موضوعات مختلف اقتصادی، تجاری، صنعتی، حمل و نقل، کشاورزی، فرهنگی، بهداشت و درمان (صحت)، علمی و آموزشی تفاهماتی انجام شد.
 
علی رضا رشیدیان افزود : در این میان یکی از مسائل مهم با دلیل وجود مرزهای طولانی ، امنیت است و باید تعامل و ارتباط در این حوزه بین کشورهای منطقه افزایش یابد تا از خلا ارتباطی فی مابین ما، گروه های قاچاق انسان و تروریستی امکان نفوذ نیابند.
وی با اشاره به خط آهن خواف –هرات به عنوان یکی از اقدامات مهم بین دو ولایت که طی سال اخیر شروع شده است ، گفت : امروز برای تسریع در تکمیل این پروژه که تا کنون به منطقه جنو در افغانستان رسیده نیازمند توجه و همکاری بیشتر طرف مقابل برای تقویت عملیات اجرایی ، انتقال مصالح ساختمانی و تکمیل و تجهیز ایستگاه ها هستیم.
 
وی ابراز امیدواری کرد : با تلاش دو طرف ایستگاه ها سریعتر احداث شده و شاهد حرکت قطار باری و مسافری در این مسیر وافزایش حجم مبادلاتی مرزی باشیم.
 
وی ابراز امیدواری کرد : قطعه بعدی این مسیر که تا هرات می رود هم سریعتر اجرایی شود.
رشیدیان ، پیگیری و تفاهم بر روی افزایش ساعات کار گمرکات دو طرف در مرز دوغارون حتی در روزهای تعطیل برای تسهیل در خدمات رسانی به خودروهای ترانزیتی و عبور و نیز مردم در این مرز را از دیگر مباحثی دانست که بر روی آن مذاکره شد.
 
وی ادامه داد : افزایش خدمات گمرکی ، بانکی و نیز امکانات رفاهی که در سمت دوغارون تلاش شده تا حد امکان برقرار شود و بخش سی .آی .پی هم استقرار یافت و نیاز است در آن سوی مرز هم در خاک افغانستان برای تسهیل خدمات دهی امکانات و نیروهای لازم مستقر شده و افزایش یابد که پیگیری شد.
وی با بیان اینکه امید است سایر مصوبات این تفاهم با سرعت اجرایی شود ، گفت : در موضوع هزینه ها و عوارض مختلف مرزی هم امروز هر دو طرف به این رسیده ایم که در شرایط کنونی کاهش این هزینه های مرزی و ترانزیتی به نفع تعاملات دو طرف است.
 
والی خراسان رضوی همچنین با اشاره به مشکلاتی که در حوزه انتقال برق به هرات وجود دارد نیز نسبت به ایجاد خط 400 کیلوولت انتقال برق به هرات اعلام آمادگی کردیم که امید است با جلب سرمایه گذار خارجی ظرفیت اطمینان بخشی برای تامین برق هرات ایجاد شود.
 
وی مبارزه جدی و موثر با موضوع قاچاق انسان از سوی دو طرف هم از دیگر موضوعات مورد تاکید عنوان کرد.
 
وی ادامه داد : در بحث توافق و همکاری برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در هرات طی ماه عقرب/ آبان هم اقدامی قابل تقدیر است و امید است این نمایشگاه با حمایت والی هرات در سطح خوبی و با استقبال بازرگانان و فعالان اقتصادی برگزار شود.
والی هرات هم در این نشست گفت : زمینه های همکاری گسترده ای بین دو طرف در حوزه های صنعتی ، معدنی و تجارت وجود دارد که باید تقویت شده و افزایش یابد.
 
محمد آصف رحیمی با بیان اینکه هم اکنون حجم تجارت بین ایران و افغانستان بالغ بر سه میلیارد ددلار است ، افزود : حدود یک سوم آن از طریق خراسان رضوی انجام می شود اما همچنان ظرفیت های گسترده ای برای ارتقا این حجم تجارت وجود دارد.
 
وی با اشاره به مرز دوغارون گفت : تحولات خوبی در ارتقا و تجهیز این مرز از سوی خراسان رضوی انجام شده است و ما هم به زودی دستگاه های اسکنر و نیرو و تجهیزات لازم را در سمت مرز خود در اسلام قلعه مستقر می کنیم که این امر منجر به افزایش ظرفیت تردد کامیون ها و حل مشکلات کنونی می شود.
 
وی عنوان کرد : همچنین در پی حل و فصل نقطه کوچک مورد منازع دو طرف در مرز هستیم تا گمرکات و ظرفیت و زیربناهای مناسب تری را در این محدوده برای مبادلات دو جانبه فراهم کنند.
وی با بیان اینکه مشکلاتی هم در بحث تردد افراد وجود دارد ، ابراز امیدواری کرد این مباحث نیز حل شود.
 
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک در پایان این سفر سه روز به مشهد ، گفت : اطمینان می دهیم این مباحث را به صورت تمام کمال تا اجرایی شدن کامل آنها پیگیری کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون تجار و سرمایه گذاران افغان در خراسان رضوی در بخش های گردشگری و مانند آن سرمایه گذاری هایی را انجام داده اند ، با تقدیر مسئولان این ولایت برای تسهیل ورود سرمایه گذاران ، افزود : توسعه سرمایه گذاری های مشترک برای دو طرف مناسب است و این امر را تشویق می کنیم.
رحیمی گفت : ما نیز تلاش می کنیم شرایط مساعدتری برای حضور و ورود سرمایه گذاران ایرانی در هرات فراهم کنیم ضمن آنکه هم اکنون زیربناهای مناسبی در این حوزه در این ولایت ایجاد شده است.
 
وی همچنین ابراز امیدواری کرد : به زودی خط آهن خواف –هرات افتتاح شود و با راه اندازی فاز نخست بخشی از ترافیک مرز دوغارون به مسیر ریلی منتقل شود که هم ارزان تر و هم ایمن تر است.
 
وی تصریح کرد : در کنار آن اتصال هرات به خط آهنی که از ترکمنستان می آید و نیز مزار شریف برنامه ریزی شده که با تحقق این خطوط عملا این منطقه می تواند محوری ترانزیتی شود.
وی در ادامه با قدردانی از خدمات جمهوری اسلامی به اتباع افغان در ولایت ، افزود : اقدامات بسیار ارزشمندی در این حوزه انجام شده از جمله پوشش بیمه سلامت 12 هزار تبعه افغان و نیز تحصیل دانش آموزان مهاجر در مدارس که خدمات بزرگی است و امید است این تلاش ها به توسعه مناسبات بیشتر و گسترده تر بیانجامد.

 


١٦:١٨ - 1397/06/17    /    شماره : ٣٥٦٧٠٨    /    تعداد نمایش : ١٢٨٨خروج
نظرات

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است.
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است.
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است.
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران