معرفی سرکنسول
اخبار > برگزاری مراسم تجلیل از سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم تجلیل از سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران

برگزاری مراسم تجلیل از سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران

در مورخ 21/11/1396 مراسم تجلیل از سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در شهر هرات باستان برگزار گردید. در این مراسم که با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار شد، جناب آقای افخمی رشیدی سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران سخنرانی نمود و سپس به ترتیب جناب آقای آصف رحیمی والی محترم هرات و شیخ الحدیث مولوی خداداد صالح رییس محترم شورای علمای غرب افغانستان به ایراد سخن پرداختند که اهم مطالب ایشان به شرح زیر می باشد:

سرکنسول محترم ایران در هرات: معضل تروریزم با ائتلاف صادقانه حل می‌شود

محمود افخمی رشیدی سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در هرات، روز شنبه (۲۱بهمن) در مراسم تجلیل از سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران نور امیدی در دل تمام حق‌طلبان جهان ایجاد کرد و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با شخصیتی منحصر به فرد، مفهوم نوینی از رهبری مذهبی و مردم سالاری دینی را به جهان امروز معرفی کرد.

وی افزود که پس از ایشان، امام خامنه‌ای با درایت و هوشمندی وصف‌ناپذیری کشتی انقلاب اسلامی را در این دریای متلاطم به نحو احسن رهبری کرده است.

او گفت: سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در حالی گرامی‌ می‌داریم که نهال انقلاب اسلامی پس از گذشت ۴دهه علی‌رغم تندبادهای شدید به درختی استوار و پربار تبدیل شده است.

به گفته‌ سرکنسول محترم ایران در هرات، انقلاب اسلامی ایران که حرکتی در جهت تحقق آزادی، عدالت و استقلال بود، توانست با برقراری نظام جمهوری اسلامی، فصل جدیدی را بر مبنای مشارکت و آرای مردم در جهت تحقق اراده‌ ملی آغاز کند که تاکنون ادامه یافته است.

جناب آقای افخمی خاطرنشان ساخت:"کسب استقلال واقعی سیاسی و برقراری مردم سالاری دینی از مهم‌ترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است که در سایه‌ آن توانسته نزدیک به چهل انتخابات ملی برگزار کند که در تازه‌ترین تجربه آن، ایران شاهد مشارکت ۷۳درصدی واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود".

او تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان را عامل ماندگاری انقلاب اسلامی و آمدن صلح و امنیت عنوان کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ادامه سیاست تعامل گرایانه‌ خود با نظام بین‌الملل، همچنان در تلاش است در جهت تعمیق روابط بین‌الملل و حل مسائل پیچیده‌ بین‌المللی و منطقه‌ای، بویژه در منطقه پرتنش غرب آسیا، با مشارکت جمعی ایفای نقش کند.

به باور او، یکی از مشکلات منطقه‌ ما معضل تروریزم و جریانات وابسته به تکفیر بوده که طی سال‌های گذشته این منطقه را وارد مرحله‌ای پرخطر کرده است.

این دیپلمات بلندپایه‌ ایرانی گفت:"حل معضل تروریزم نیازمند مشارکت جمعی، همکاری صادقانه، جدی، فراگیر و با در نظر گرفتن منافع جمعی جامعه‌ بین‌الملل بوده و امیدواریم که در آینده نزدیک با تشکیل ائتلاف واقعی و صادقانه شاهد اضمحلال همه‌ گروه‌های تکفیری در منطقه و جهان باشیم".

او با تاکید بر حمایت ایران از حکومت وحدت ملی افغانستان گفت:"جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن حمایت از حکومت وحدت ملی افغانستان، اقدامات تروریستی و کشتار مردم مظلوم این کشور را محکوم نموده و امنیت افغانستان را امنیت خود دانسته و آمادگی خود را برای همکاری در مبارزه علیه تروریزم و کمک به توسعه‌ همه جانبه‌ این کشور اعلام کرده است".

تداوم ریل‌گذاری قطعه سوم راه آهن خواف ـ هرات از محل کمک‌های بلاعوض ایران، تداوم فعالیت احداث گمرک ابونصر فراهی، افزایش صد در صدی خدمات کنسولی، حذف فرایند آزمایش‌های پزشکی و گواهی سلامت برای گرفتن ویزا، لغو وثیقه از متقاضیان ویزا، اعزام پزشکان غرب افغانستان به ایران برای طی نمودن آموزش‌های تکمیلی، برگزاری نشست‌های کمیته مشترک اقتصادی میان دو ولایت خراسان و هرات، افتتاح بخش سی‌آی‌پی برای خدمات بیشتر به مسافران در مرز، اعطای بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی به اساتید دانشگاه و افراد واجد‌ شرایط، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، زمینه‌سازی مشارکت بخش خصوصی برای انجام ۱۵۰عمل پیوند کلیه در هرات، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، آموزش بیش از دو هزار نفر در هشت رشته‌ اشتغال‌زا به صورت رایگان در مراکز فنی و حرفه‌ای هرات و فراه، اعزام بیماران اورژانسی و مجروحان حوادث تروریستی در اسرع وقت به ایران، تبادل تیم‌ها و هیات‌های ورزشی بین دو کشور از فعالیت‌هایی هستند که به گفته افخمی، سرکنسولگری ایران در هرات طی یک سال گذشته انجام داده است.

والی محترم هرات: پیروزی انقلاب اسلامی ایران باعث بیداری امت اسلامی شد

خبرگزاری آوا

محمد آصف رحیمی والی محترم در این مراسم اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) سبب بیداری امت اسلامی و باعث شد تا ملت و دولت ایران به دستاوردهای بزرگی در عرصه‌های علمی، اقتصادی و اجتماعی نائل شود.

وی افزود که کشورهای ایران و افغانستان به عنوان میراث‌داران خراسان بزرگ، شاهد عمیق‌ترین روابط دوستی و برادری در حوزه ‌های علمی و فرهنگی و اجتماعی بوده و در شرایط نوین نیز دولت‌مردان دو کشور کوشیده‌اند تا مبتنی بر ارزش‌های فرهنگی و دینی مشترک، روابط دو کشور در بخش‌های مختلف گسترش و تقویت پیدا کند.

وی روابط بین دو کشور را بی‌نظیر خواند و گفت: «انتظار داریم تا با تکمیل قطعه سوم راه آهن خواف ـ هرات در آینده نزدیک، شاهد آغاز فصل جدیدی از همکاری‌های ترانزیت ریلی بین دو کشور و منطقه باشیم

والی محترم هرات به نمایندگی از مردم این ولایت از تفاهم و اقدام ایران در راستای احداث ساختمان‌های مورد نیاز بخش صدور ویزا در داخل سرکنسولگری مطابق ماسترپلان شهری هرات قدردانی کرده و ابراز امیدواری نمود که هرات در آینده نزدیک شاهد عقب‌نشینی دیوار سرکنسولگری و آغاز روند ارائه خدمات در تاسیسات جدید باشد.

این مقام بلندپایه‌ دولتی در هرات همچنین از اقدام در خور تحسین ایران در راستای حذف ضمانت مالی ویزا قدردانی کرد و گفت که با حذف آن، شمار مراجعین به گونه قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است؛ اما ازدحام مردم در مقابل سرکنسولگری نگرانی‌های امنیتی و اجتماعی را در پی داشته که با همکاری متقابل در حل آن اقدام خواهد شد.

وی به اوضاع منطقه و گسترش تروریسم نیز اشاره کرد و گفت که در شرایط کنونی که نیاز به همگرایی در بین کشورهای منطقه بخصوص کشورهای اسلامی ضرورت جدی دارد و تهدیدات امنیتی در کشورهای مختلف جهان به ویژه در این حوزه رو به افزایش است، همه نیاز داریم تا به خاطر مبارزه صادقانه با تروریزم همکاری کنیم و اجازه ندهیم تا ارزش‌های اسلامی و دینی ما در معرض تهدید بیشتر قرار گیرد.

والی محترم هرات یادآور شد که سیاست دولتمردان در افغانستان مبتنی بر ارزش‌های دینی و بشری، رعایت حسن همجواری و احترام متقابل به تمام کشورهای منطقه و جهان است. مسؤولان اداره‌ محلی هم کوشیده‌اند تا بهترین بستر را برای توسعه مناسبات دوستی بین همسایه‌ها، به خصوص خراسان رضوی ایجاد کنند.

ایجاد کارگروه مشترک اقتصادی بین دو ولایت خراسان رضوی و هرات، پیگیری فیصله‌های نشست والیان مرزی و تلاش در جهت تحقق موضوعات مطرح شده در این نشست از مهمترین اقدامات اداره‌ محلی در یک سال گذشته بوده است.

وی گفت: "در حالی‌که از افزایش بورسیه‌های تحصیلی ایران برای افغانستان و اختصاص بخشی از آن استقبال می‌کنیم، به این باوریم که سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه آکادمیک، روند توسعه را در کشور مان تقویت می‌کند".

والی محترم هرات در پایان گفت:"یقین دارم که ارتقای روابط خوب و توسعه‌ همکاری‌ها میان کشورهای منطقه به نفع همه بوده و برای صلح و تامین امنیت در منطقه ضروری است".

مولوی خداداد صالح: انقلاب اسلامی ایران، متعلق به همه مسلمانان است

مولوی خداداد صالح نیز طی سخنانی ابراز امیدواری کرد که ثمره‌ انقلاب اسلامی ایران به تمام مسلمانان برسد و روزی تمام مسلمین در فضایی کاملا آرام و برادرانه زندگی کنند.

او ضمن تاکید بر این موضوع که "مؤمنان باهم برادر اند"، گفت که مؤمنی که در شرق زندگی می‌کند، برادر مؤمنی است که در غرب زندگی می‌کند. اسلام مرز ندارد و این مرزها توسط ما ساخته شده است.

همانطور که برادر با برادرش مهربان است، مسلمانان باید همانگونه با یکدیگر رفتار کنند و در خدمت یکدیگر باشند.

این عالم برجسته دینی گفت که مردم افغانستان دو حق بر ایران دارند: حق اسلامی و برادری و حق همسایگی؛ غم و شادی ایران، غم شادی ماست و غم و شادی ما، غم و شادی ایران.

مولوی خداداد صالح ضمن اشاره به اوضاع جاری در کشور و منطقه گفت:"امروز حالتی که در افغانستان داریم، مسلمانان در شرق و غرب نباید بی‌غم باشند و باید دل شان برای افغانستان بسوزد".

او گفت که "اسلام می‌گوید که باید در غم و شادی یکدیگر شریک باشیم".

رئیس شورای علمای غرب کشور، از خدمات ایران و میزبانی بیش از دو میلیون مهاجر از سوی ایران، تشکر کرد و گفت که این خدمات هرگز فراموش نخواهد شد.

او در پایان ضمن قدردانی از اقدامات سرکنسولگری ایران در هرات در راستای ایجاد تسهیلات گفت که "امیدواریم این دوستی دوام پیدا کرده و توجه بیشتری به ما داشته باشند".


١٠:٥٣ - 1396/11/23    /    شماره : ٣٥٧٤٩٨    /    تعداد نمایش : ١٣٠٠خروج
ساعات كار اداري |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر