گالری
پیوند ها


  چاپ        ارسال به دوست

2 هزار مترمربع، بام مسجد جامع هرات خشت فرش می‌شود

مرحله پنجم خشت فرش بام‌های مسجد جامع بزرگ شهر هرات روز گذشته توسط والی ولايت هرات آغاز شد.

قرار است در این مرحله 2 هزار مترمربع، بام‌های این مسجد تاریخی به صورت اساسی و مطابق با استانداردهای آثار تاریخی خشت فرش شوند.

محمد آصف رحيمی، والی ولایت هرات ضمن قدردانی ازانجمن خدمت‌گزاران مسجد جامع بزرگ شهر هرات از اختصاص يک ميليون دالر دلار ازسوی دولت به خاطر بازسازی عاجل سایر بخش‌های مختلف مسجد جامع خبرداد وگفت: "امور تداركاتی اين پروژه‌ها در وزارت شهرسازی درحال نهايي شدن است."

والی هرات درعين حال خواهان توجه جدی‌تر و بيشتر ادارات مركزی به خاطر حفظ و مراقبت بناهای تاريخی این ولایت شد .

همچنین آقای رحيمی ترميم و بازسازی سایر بخش‌های مسجد جامع، خشت فرش پیاده‌روها، ایجاد سيستم گرما و سرما، نورپردازی صحن، احداث پاركينگ و توسعه فضای سبز و بعضی فعاليت‌های ديگر با هزينه 50 ميليون افغانی درسه الی پنج سال آينده را از دیگر برنامه‌های روی دست نام برد .

از سویی هم آریا رئوفیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات با قدردانی ازهمکاری انجمن خدمت گزاران مسجد جامع بزرگ شهرهرات گفت: "امروز خوشبختانه مرحله پنجم خشت فرش مسجد جامع بزرگ شهرهرات به کمک مالی انجمن خدمتگذاران مسجد جامع و نظارت مدیریت عمومی آثار تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ آغاز شد .

اوافزود: "از یک سال به این طرف اداره شهرسازی در امر باسازی این بنای مقدس دخیل شده، و برنامه‌های بررسی و مطالعه فنی از سوی هیئت‌های مختلط وزارت شهرسازی و اطلاعات و فرهنگ در آینده نزدیک تکمیل و کارعملی آن شروع خواهد شد".

رييس اطلاعات و فرهنگ از شروع پلان‌های منظم به هدف بازسازی مسجد جامع توسط دولت یادآوری نمود اما بیان داشت که در یك سال اخير هيچ گونه اقدام بنيادی به خاطر مراقبت مسجد جامع صورت نگرفته است .

وی همچنین از تزئين وگچ‌بری محراب مسجد جامع توسط تيمی از استادان دانشگاه هرات با پيروی ازمكتب بهزاد هم خبر داد .

در حالی مرحله پنجم خشت بام مسجد جامع بزرگ شهرهرات آغاز شده است که قرار است دولت افغانستان نیز امور بازسازی و توسعه‌ای مسجد جامع را از طریق وزارت شهرسازی مدیریت نماید.


١١:٥٨ - 1397/04/14    /    شماره : ٥٢٣٤٠٥    /    تعداد نمایش : ٤٩خروج
نظرات

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است.
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است.
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است.
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران